Historia Radiotechniki rozpoczyna się w styczniu 1947 roku kiedy to swoją działalność rozpoczęła spółdzielnia pracy. Założycielami byli między innymi pracownicy przedwojennej firmy radiowej Elektrit z Wilna. W latach 50-tych produkowała odbiorniki radiowe, a później przyrządy pomiarowe.
W roku 1951 w Radiotechnice opracowano i wdrożono do produkcji seryjnej pierwsze radiowe odbiorniki samochodowe (OS-1, OS-2), ale także pełnozakresowe odbiorniki superheterodynowe (SPR-1, SPR-2). W 1952 roku opracowany został pierwszy polski oscyloskop katodowy (OKR-1). Rok 1955 przeszedł do historii firmy, ponieważ w Radiotechnice zaprojektowano wtedy i zainstalowano na szczycie Szrenicy (w Karkonoszach), pierwszy eksperymentalny przekaźnik telewizyjny.
Pionierskie przedsięwzięcia
Ponadto Radiotechnika była pionierem w produkcji ultradźwiękowych przyrządów diagnostycznych takich jak defektoskopy i betonoskopy. Pomiędzy rokiem 1965 i 1975 w Radiotechnice opracowano i produkowano urządzenia wojskowe do elektronicznego przekazu map drogą radiową, tzw. synoptografy (RHF-3) jak również specjalizowane odbiorniki radiowe (ODF) i konwertery AM-FM (KFM).
W roku 1973 Radiotechnika otrzymała status przedsiębiorstwa państwowego. Do lat 90-tych była producentem elektronicznych przyrządów pomiarowych a także profesjonalnych urządzeń diagnostyki motoryzacyjnej, w tym analizatorów spalin samochodowych. Z nazwą Radiotechnika kojarzą się w Polsce wyroby o najwyższym poziomie technicznym oraz wysokiej jakości i niezawodności.
Połowa lat 90-tych to powszechne w Polsce przekształcenia własnościowe. Nie ominęły one także Radiotechniki, z której wyodrębniła się jako niezależny podmiot gospodarczy Radiotechnika Serwis sp. zoo. Nowa firma rozpoczęła samodzielną działalność 1 lipca 1995 r. Powstanie Spółki nastąpiło z przejęciem wszystkich ważnych dla jej działalności aktywów. Nowa organizacja „odziedziczyła”: środki materialne, kadry, kulturę techniczną, organizację pracy oraz kontakty handlowe.
W okresie pomiędzy rokiem 1995 a 2010, firma prowadziła serwis i naprawy urządzeń produkcji dawnej Radiotechniki. W tym samym czasie spółka rozszerzyła zakres usług o naprawy i serwis urządzeń innych producentów.
Ewolucja świadczonych usług zdaje się nie mieć końca. Motorem zmian w ostatnich latach jest dynamiczny rozwój technologii produkcji tzw. zielonej energii, która otwiera przed spółką całkiem nowe możliwości.
(Więcej informacji o Radiotechnice w Wikipedii – kliknij po więcej )
Historyczna broszura Spółdzielni Radiotechnika (PDF)