Czym są normy ISO?
Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że normy ISO powstają na szczeblu międzynarodowym.
Normy ISO to skumulowana mądrość ludzi posiadających wiedzę specjalistyczną w swojej dziedzinie i znających potrzeby podmiotów, które reprezentują – takich jak producenci, sprzedawcy, nabywcy, klienci, stowarzyszenia branżowe, użytkownicy lub organy regulacyjne.
Norma dla laboratoriów badawczych i wzorcujących
ISO/IEC 17025 umożliwia wykazanie, że laboratorium działa kompetentnie oraz generuje wiarygodne wyniki, co przekłada się na wzrost zaufania do jego pracy zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Ułatwia ona także współpracę między laboratoriami i instytucjami. Zapewnia akceptowanie wyników badań między różnymi instytucjami w kraju i za granicą. Raporty z testów i certyfikaty utworzone w jednym kraju akceptuje się w innym bez konieczności dalszych testów. Powszechne stosowanie normy prowadzi m.in. do ułatwienia procedur w handlu międzynarodowym.
Co powinieneś wiedzieć o ISO/IEC 17025?
Dla kogo przeznaczona jest ta norma?
ISO/IEC 17025 przydaje się w każdej organizacji, która przeprowadza testy, pobieranie próbek lub wzorcowanie i potrzebuje wiarygodnych wyników z możliwością ich wykorzystania w obszarze regulowanym prawnie. Dotyczy więc wszystkich typów laboratoriów, niezależnie od tego, czy są własnością przemysłu, organizacji czy państwa. Normy używa się w uniwersytetach, ośrodkach badawczych, rządowych organach regulacyjnych, organach kontrolnych, organizacjach certyfikujących produkty. Korzystać z niej mogą także organy oceniające zgodność, które muszą przeprowadzać badania, pobieranie próbek lub wzorcowanie.
Dlaczego norma ISO/IEC 17025 została zmieniona?
Ostatnia wersja normy ukazała się w 2005 roku i od tego czasu zmieniły się warunki rynkowe oraz technologia. Nowa wersja obejmuje zmiany techniczne, słownictwo i rozwój technik informatycznych. Uwzględnia ona także najnowszą wersję normy ISO 9001.
Główne zmiany w stosunku do poprzedniego wydania normy to m.in. konieczność dostosowania działań laboratorium do zmienionych lub nowych wymagań. Zmiany wymagań dotyczą: bezstronności i poufności, struktury organizacji, działań dotyczących ryzyka i szans, usług zewnętrznych i dostaw, podejmowania decyzji o zgodności /niezgodności/ wyników z wymaganiami, procesów w systemie zarządzania laboratorium, dokumentowania systemu zarządzania oraz strategii dotyczącej zapewnienia spójności pomiarowej i monitorowania jakości wyników – w tym przy wykorzystaniu PT/ILC.
Norma PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02
Norma ISO/IEC 17025:2017 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących” ukazała się w listopadzie 2017 roku. Polski Komitet Normalizacyjny 6 lutego 2018 r. włączył ją do zbioru polskich norm, publikując polski odpowiednik PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.