Czujnik gazu to potoczna nazwa „detektora gazu” lub w ujęciu ścisłym – najważniejszy element konstrukcyjny detektora lub miernika gazu. Na rynku jest bardzo wiele urządzeń tego typu. Część z nich znajduje zastosowanie w przemyśle a część przeznaczona jest do użytku domowego. Niektóre pracują stacjonarnie na przykład w pomieszczeniach zakładów produkcyjnych czy małych kotłowniach. Inne są mobilne i można nimi sprawdzać obecność gazu w dowolnym miejscu.
Detektor ochrony osobistej
Pracownik ma obowiązek nosić taki detektor przy sobie na wypadek, gdyby znalazł się w strefie, gdzie w powietrzu znajdują się gazy niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jeżeli detektor wykryje, że środowisko stanowi zagrożenie, wtedy uruchamia alarm. Nie każdy gaz uznajemy za toksyczny, niemniej ważna dla zdrowia jest także zawartość procentowa takich gazów w powietrzu. Detektory potrafią wykryć zbyt małą ilość tlenu, lub ostrzegać przed zbyt dużą ilością dwutlenku węgla. Oba gazy są stale obecne w powietrzu atmosferycznym. Jednak w szczególnych miejscach (jaskinie, kopalnie, kanały techniczne, zamknięte przestrzenie procesów przemysłowych) ich zmieniona zawartość może człowiekowi zaszkodzić.
Typy czujników gazu
Od strony konstrukcyjnej „czujnik” (zwany sensorem) nie jest samodzielnym urządzeniem a jest częścią detektora lub miernika. Sensory wykrywające gazy mają różną budowę w zależności od zadań, jakie się przed nimi stawia. Ze względu na różnice w budowie i działaniu możemy podzielić sensory na kilka grup:
– katalityczne
– elektrochemiczne
– półprzewodnikowe
– podczerwieni
– fotoakustyczne
– płomienia
– ultradźwiękowe
Osoby zainteresowane tematem z łatwością znajdą więcej szczegółowych informacji w Internecie, np. tutaj: kliknij po więcej
Należy pamiętać, że różne typy czujników ostrzegają przed różnymi zagrożeniami. Zastosowane w detektorach ostrzegają np. przed zatruciem tlenkiem węgla inne ostrzegają o zagrożeniu wybuchem gazu lub o ryzyku pożaru. Detektory mogą działać samodzielnie albo tworzyć złożone systemy ostrzegania.
Miejsca montażu detektorów
Urządzenia do zastosowań nieprofesjonalnych wyróżnia łatwość montażu. Każdy z nas bez specjalistycznej wiedzy i uprawnień, może w swoim domu zamontować czujnik gazów palnych, czadu lub dymu.
Detektor gazów palnych montujemy wyłącznie w pomieszczeniach, w których występuje instalacja gazowa, bo to jej nieszczelność jest zwykle powodem pojawienia się gazu w powietrzu.
Detektor tlenku węgla znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie spalane są paliwa stałe, płynne lub gazowe. W takich miejscach może wystąpić proces spalania w warunkach niedostatku powietrza. Zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie zastosowano szczelne nowoczesne okna z gumowymi uszczelkami, może dochodzić do niezupełnego spalania tych paliw. To może być kotłownia, łazienka, kuchnia a nawet salon – jeżeli używamy w nim kominka. Konsekwencją tego zjawiska jest powstawanie tlenku węgla (czadu).
Detektor dymu ma najszersze zastosowanie, ponieważ pożar może wystąpić wszędzie. Są one używane tam, gdzie mamy do czynienia z otwartym ogniem, gdzie znajdują się przewody kominowe, instalacje grzewcze lub instalacje elektryczne. Wszystkie wymienione niosą ryzyko pożaru w szczególności w pomieszczeniach o łatwopalnej zabudowie lub wyposażeniu.